Pirmā trimestra skrīnings
Profilakse, diagnostika un ārstniecība – ar lielu rūpību strādājam katrā no šiem segmentiem.
“I. Vasaraudzes privātklīnikā“:
- tiek ievērotas augstākās prasības sensitīvu personas datu apstrādē un diskrētā saskarsmē ar pacientu, kas ir neapstrīdami standarti klīnikas ikdienas darbā;
- izveidota sadarbība ar vairākiem uzticamiem apdrošinātājiem – AAS BTA Baltic Insurance Company; ADB Gjensidige Latvijas filiāle; Seesam Insurance AS Latvijas filiāle; Compensa Vienna Insurance Group ADB Latvijas filiāle; AAS Baltijas Apdrošināšanas Nams
- ārsti par saviem pacientiem domā arī ārpus darba laika – jo mums tiešām rūp;
- zinām, ka pacienta attieksmi veido arī vide, tāpēc ērtas, modernas un visām pacientu grupām pielāgotas telpas, kur bez steigas un patīkamā gaisotnē uzkavēties pirms vizītes, ir mūsu priekšrocība.
“I. Vasaraudzes privātklīnika” veselības aprūpes pakalpojumus sniedz jau kopš 1998. gada. Līdz šodienai esam izauguši par pacientu augsti novērtētu klīniku, kurā strādā vairāk nekā 10 ārsti – savu nozaru profesionāļi.
Pieteikties konsultācijai Jūs varat rakstot uz e-pastu pieraksti@vasaraudze.lv vai zvanot pa
tālruni +371 67291777 vai +371 28007734.
Pirmā trimestra skrīnings mūsu klīnikā
Pirmais trimestris ir no 11.–14. grūtniecības nedēļai. Šajā laika veicam I trimestra ģenētisko un bioķīmisko skrīningu. Tas ļauj diezgan precīzi konstatēt grūtniecības laiku un iespējamās augļa pataloģijas. I trimestra skrīnings ir kombinēts asins analīzes un ultrasonogrāfijas izmeklējums divos etapos:
- etaps ir bioķīmiskā analīze, tā ir asins analīze, kas tiek ņemta no grūtnieces venozajām asinīm, kur mēs izvērtējam divus ģenētiskos marķierus: PAPP-A un HCG ( plazmas proteīns A un brīvais beta HCG), šo abu marķieru attiecība palīdz izvērtēt vai šī ir augsta ,vidēja vai zema riska grūtniecība, to parasti veic 10. grūtniecības nedēļā.
- etapā tiek veikta augļa detalizēta ultrasonogrāfija, kad mēs izvērtējam ģenētiskos marķierus – pēc pieciem kritērijiem, noteiktā plaknē apskatot deguna kaula esamību un kakla krokas biezumu. Ultrasonogrāfija nav invazīva vai sāpīga, bet var dot ļoti daudz noderīgas informācijas, to parasti veic 12.-14. grūtniecības nedēļā.
Veicot šo skrīningu ļoti svarīgs ir precīzs grūtniecības laiks, grūtnieces svars un vecums, jo, ņemot vērā- sievietes vecumu, grūtniecības laiku, kakla krokas biezumu un asins analīzes rezultātus, aprēķina varbūtību bērnam piedzimt ar 21.hromosomas trisomiju (Dauna sindromu) vai kādu citu augļu ģenētisku pataloģiju. Taču izmaiņas, kuras konstatē ar skrīningmetodēm, vēl nenozīmē iedzimtas pataloģijas diagnozi. Tad ir jāveic papildus izmeklējumi. Ir pieejami 3 diagnostiskas analīzes veidi – horija biopsija, amniocentēze un NIPT (neinvazīvs prenatālais tests). Izrunājot analīžu rezultātus un veicot I trimestra riska pārrēķinu Jūs kopā ar ārstu izlemsiet par Jums labākā, ērtākā un drošākā papildus izmeklējuma nepieciešamību.
Par pirmā trimestra skrīningu
Kad ir iestājusies grūtniecība ir ļoti svarīgi ieplānot pirmo vizīti un apmeklēt ārstu līdz 10. grūtniecības nedēļai, lai sastādītu individuālu aprūpes plānu un nenokavētu svarīgus izmeklējumus. Viens no pirmajiem un ļoti svarīgiem izmeklējumiem ir 1. trimestra skrīnings. Pirmais trimestris ir no 11.–14. grūtniecības nedēļai.
Pirmā trimestra skrīnings ir kombinēts tests: asins analīzes un ultrasonogrāfijas izmeklējums divos etapos. To veic, jo tas ļauj diezgan precīzi konstatēt grūtniecības laiku un iespējamās augļa pataloģijas. Izmaiņas pirmā trimestra skrīninga rezultātos vēl nenozīmē to, ka auglim tiešām ir kāda iedzimta pataloģija. Šie rezultāti parāda risku. Piemēram, par augstu risku uzskata rezultātu 1:50, un tas nozīmē, ka no 50 sievietēm vienai var būt auglis ar ģenētisku slimību. Ja bioķīmiskajā skrīningā un 1. trimestra ultrasonoskopijā konstatē paaugstinātu ģenētisko risku, tad grūtnieci nosūta papildu izmeklējumiem.
Pirmais trimestris ir laiks, kad dažādu iemeslu dēļ bērniņam var būt pastiprināta šķidruma aizture organismā, kuru ultrasonogrāfijā redz kā palielinātu kakla kroku. Skausta jeb kakla kroka atrodas bērniņa kakla aizmugurē. Bērniņiem, kuriem ir problēmas ar sirsniņu (iedzimta sirdskaite), vai hromosomu skaita izmaiņas, šajā laikā palielinātu kakla kroku atrod biežāk, nekā veseliem bērniem. Tomēr šādas izmaiņas var atrast arī pilnīgi veseliem bērniem, turklāt ne vienmēr ir iespējams atrast iemeslu, kas to izraisa: tā var būt pārslimota vīrusa infekcija mammai, hormonālas pārmaiņas u.c. Reti, bet palielinātas kakla krokas iemesls var būt kāda cita veselības problēma bērniņam, tādēļ šādām grūtniecībām parasti tiek pievērsta lielāka ārstu uzmanība. Kad pagājis pirmais trimestris, tad parasti bērniņa limfātiskā sistēma sāk strādāt efektīgāk un arī tad, ja, piemēram, sirdskaites dēļ kakla kroka ir bijusi palielināta, tā var normalizēties.
Reizēm nav bijis iespējams veikt skrīninga analīzi pirmā grūtniecības trimestra laikā, tad riska aprēķinu datorprogramma veic, otrā trimestra laikā, un topošās mammas asinīs analizējot 3 citus bioķīmiskos rādītājus (AFP, HCG un estriolu) un to tad sauc par otrā trimestra skrīningu. Ja sievietei ir veikts gan pirmā, gan otrā trimestra skrīnings, konsultācijā vērā tiek ņemts skrīnings, kurš uzrādījis lielāko risku.